Leczenie Alkoholizmu

Ośrodek leczenia alkoholizmu
Augustów

Uzależnienie jest chorobą XXI wieku. Według badań przeprowadzonych przez Państwową Agencje Rozwiązywania Problemów Alkoholowych wynika, że w 2015 r. w Polsce średnia ilość spożytego alkoholu na jednego mieszkańca wynosi 9,41 l czystego alkoholu. Przodującym czynnikiem odpowiadającym za zgony w skali całego świata stał się właśnie alkohol wypierając m.in. takie choroby jak AIDS czy HIV. Przerażające wyniki badań powodują duże skupienie w obrębie lecznictwa odwykowego. Można rozróżnić wielorakie metody leczenia alkoholizmu. Odwiedzając różne strony internetowe spotykamy się z leczeniem choroby alkoholowej za pomocą hipnozy, energoterapii, wszywając Esperal lub przyjmując leki mające na celu wyeliminowanie uczucia głodu substancji. Wierząc, że problem rozwiąże się jak za dotknięciem magicznej różdżki osoby uzależnione zwlekają z podjęciem decyzji o zgłoszeniu się do placówki odwykowej, co jedynie pogłębia chorobę. Najskuteczniejsza metoda leczenia uzależnienia od alkoholu jest psychoterapia.

Leczenie uzależnień od alkoholu Augustów

Leczenie uzależnienia od alkoholu wymaga wiele zaangażowania ze strony pacjenta dlatego podstawowym zadaniem jest budowanie motywacji do zerwania z nałogiem. Stworzyliśmy program przeznaczony dla osób uzależnionych od alkoholu w oparciu o własne doświadczenie jak również innych osób zajmujących się pomocą alkoholikom. Dodatkowym atutem programu jest kontakt z osobami z grup AA, który ma na celu budowanie sieci wsparcia po wyjściu z terapii.

Odwyk alkoholowy

Pobyt w odwyku alkoholowym ma pomóc alkoholikowi funkcjonować w codziennym życiu oraz utrzymywać abstynencję. Leczenie przebiega w trzech etapach: detoks alkoholowy, terapia podstawowa oraz terapia pogłębiona.

Detoks alkoholowy

Detoks alkoholowy czyli alkoholowy zespół abstynencyjny skupia się na wyeliminowaniu nieprzyjemnych objawów picia alkoholu. Nierzadko w ofertach innych placówek spotykamy tzw. szybką detoksykację polegającą na podłączeniu pacjenta pod kroplówkę. „Ekspresowe” pozbycie się alkoholu z organizmu może prowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych (padaczka alkoholowa lub delirium tremens). Nasz Ośrodek proponuje profesjonalną detoksykację trwającą do 10 dni, w zależności od reakcji danego pacjenta na leki. Nie podajemy kroplówek, jedynie w przypadku wyczerpania organizmu. Podczas odtrucia pacjent znajduje się pod stałą opieką medyczną.

Zobacz nasz ośrodek