Ośrodki odwykowe dla alkoholików. Najlepszy ośrodek prywatny czy publiczny?

osrodki-odwykowe-dla-alkoholikow-najlepszy-osrodek-prywatny-czy-publiczny

Ośrodki odwykowe dla alkoholików. Najlepszy ośrodek prywatny czy publiczny?

Równia pochyła uzależnienia alkoholowego

Choroba alkoholowa jest bardzo podstępna. Przeciętny człowiek uważa, że alkoholizm grozi tylko tym ludziom, którzy piją bardzo często napoje wysokoprocentowe. Nic bardziej mylnego. Wystarczy lampka wina dziennie, piwo, drink, a ludzki organizm poddawany jest działaniu substancji, która uzależnia psychicznie i somatycznie. Osoba popijająca nie zauważa w ogóle swojego problemu, nawet gdy jej otoczenie daje wyraźne znaki, że coś jest mocno nie tak.

Mechanizm powstawania uzależnienia nie jest nadal do końca znany, ale jedno jest pewne – łatwo było wpaść w nałóg, jednak wyjście z niego na tyle, aby być trzeźwym przez cały czas jest bardzo trudne, nawet wtedy, gdy osoba pijąca już zauważa swój problem. Uzależnienie silnie trzyma w swoich szponach, a wola ludzka w tym przypadku, chociaż najważniejsza, często bywa zawodna. Nie pomaga pomoc bliskich i powoduje wśród nich wiele zawodów i napięć, bo uważają, że dają z siebie wszystko, a ich członek rodziny lub dobry znajomy kolejny raz upada.

Fachowa pomoc dla uzależnionych od alkoholu

Warto wiedzieć, że jest wiele ośrodków dla alkoholików, w których pracują lekarze, psychologowie, terapeuci. Mają doświadczenie i wiedzę, i najlepiej potrafią pomóc.
W Polsce ośrodki leczenia uzależnień działają w publicznym systemie opieki medycznej, a w ostatnich latach powstało również wiele placówek komercyjnych. Nikt, kto ma chociaż cień woli, żeby wyjść z nałogu, i potrzebuje pomocy, nie jest odsyłany z kwitkiem. Każdy może skorzystać z sieci placówek, gdzie usługi są refundowane przez NFZ. Pacjenci mogą również udać się na terapię w ośrodku płatnym w 100%.

Bez względu na to, jak jest finansowane leczenie, takie ośrodki spełniają swoją misję realizując terapię w trzech, podstawowych formach:

  • całodobowe oddziały leczenia uzależnień – pacjent przebywa tam przez całą dobę i realizuje intensywny program terapii trwający około 6-8 tygodni
  • dzienne oddziały leczenia uzależnień – pacjent jest zobowiązany do codziennego przychodzenia na około 8 godzin dziennie przez okres 6-8 tygodni, w którym realizuje program intensywny
  • poradnie leczenia alkoholizmu lub poradnie leczenia uzależnień – tam udzielana jest pomoc w warunkach ambulatoryjnych; pacjent przychodzi najczęściej trzy razy w tygodniu na kilka godzin – ten sposób leczenia trwa najdłużej, bo około 1,5 roku.

Jaki najlepszy ośrodek leczenia alkoholizmu? Publiczny czy prywatny ośrodek leczenia uzależnień?

Rezultat procesu terapeutycznego zależy od tak wielu czynników, że trudno przewidzieć, co będzie tym głównym motorem, który poprowadzi do trzeźwości. Najlepszy ośrodek nie przyniesie efektów, jeśli pacjent nie będzie miał woli walki z uzależnieniem, ale decydując się na leczenie, warto rozważyć różne aspekty.

Placówki komercyjne najczęściej mają lepsze warunki bytowe – ładniejsze pomieszczenia, lepsze jedzenie itp., ale przede wszystkim często oferują większą ilość zajęć terapeutycznych. O ile jedzenie i estetyczne pokoje mocno nie wpływają na sukces, tak już liczba zajęć i ich duży wybór jest istotnym czynnikiem i trzeba brać go pod uwagę. Rzeczywistość w naszym kraju jest jaka jest. Właściwie w większości krajów na świecie refundowane przez państwo usługi są najczęściej skromniejsze niż te komercyjne, w Polsce jest podobnie i wie o tym każdy, kto miał kontakt z publiczną i prywatną służbą zdrowia. Czasem bywa niewielka różnica, bo placówka bardzo się stara, a czasami jest ogromna przepaść. Jeśli ktoś decyduje się na leczenie alkoholizmu, warto wcześniej zrobić rozeznanie, porównać oferty i dopiero potem zdecydować.

Bez względu na wszystko, trzeba walczyć. O swoje zdrowie, życie, relacje z bliskimi, życie prywatne i zawodowe. Walczyć o siebie. Osobę uzależnioną czeka bardzo ciężka praca, ale specjaliści starają się pomóc mając duży bagaż doświadczenia i wiedzy fachowej niezależnie od charakteru placówki.
Zapraszamy do Przystani, gdzie uczymy radzić sobie z rzeczywistością. Na trzeźwo.