Dopalacze. Jak rozpoznać osobę po dopalaczach? Leczenie uzależnień od dopalaczy.

dopalacze-jak-rozpoznac-osobe-po-dopalaczach-leczenie-uzaleznien-od-dopalaczy

Dopalacze. Jak rozpoznać osobę po dopalaczach? Leczenie uzależnień od dopalaczy.

Mnogość reakcji po dopalaczach

Rozpoznanie objawów, jakie są po zażywaniu tzw. konwencjonalnych narkotyków nie jest bardzo trudne. Chociaż jest wachlarz pewnych możliwości, ponieważ każdy organizm ludzki jest inny, więc indywidualne reakcje mogą nieznacznie się od siebie różnić. Wiadomo, że np. amfetamina powoduje pobudzenie psychoruchowe, rozszerzenie źrenic, przyspieszenie bicia serca i oddechu.

Marihuana powoduje m.in. euforię, słowotok, a później wyostrza apetyt. Wszystkie znane narkotyki są niebezpieczne, ale odpowiedzi organizmu są typowe dla danej grupy substancji. Zupełnie inaczej jest z dopalaczami.

Czym są dopalacze? Jak rozpoznać osobę po dopalaczach?

Dopalacze to tzw. narkotyki nowej generacji nazywane również środkami zastępczymi. Mogą być stworzone dosłownie ze wszystkiego. “Producenci” oferują je jako przedmioty kolekcjonerskie, mieszanki ziołowe, które nie szkodzą, nawozy roślinne itp. Zazwyczaj są mieszankami ziół i dodatków chemicznych. Są bardzo niebezpieczne, ponieważ tak naprawdę nie wiadomo z czym mamy do czynienia – w informacji na opakowaniu nie ma pełnego składu tego produktu.

Najbardziej narażona na kontakt z tego typu rzeczami jest młodzież – żądna nowych, często mocnych wrażeń. I chociaż od kilku lat często media poświęcają sporo czasu na informowanie o niebezpieczeństwach związanych z dopalaczami oraz o śmiertelnych skutkach lub po prostu zatruciach, nadal znajdują się osoby, które sięgają po tego typu używki.

Czy to ta sama substancja?

Oddziały ratunkowe wielokrotnie spotykały się z sytuacjami, gdzie kilka osób przyjmowało tę samą substancję, a reakcje były skrajnie różne – jedna osoba była w stanie euforii, a inna w stanie skrajnej depresji. Istnieje podejrzenie, że dopalacze najczęściej pogłębiają stan psychiczny osoby je zażywającej, więc reakcja psychiczna organizmu jest prawdopodobnie zależna od cech indywidualnych osoby, reaktywności układu nerwowego, stanu zdrowia. Prawdopodobnie nie bez znaczenia jest sytuacja rodzinna, relacje rówieśnicze, czy przeżywane obecnie kryzysy.
Środki zastępcze mogą powodować bardzo szeroki wachlarz reakcji fizycznych organizmu – od nudności, zawrotów głowy, bezsenności, poprzez nietrzymanie moczu i kału, niewyraźną mowę, poczucie splątania, po udar mózgu czy zawał. W takich sytuacjach najgorsze jest to, gdy w grupie osób zażywających nikt nie jest w stanie wezwać pomocy.

Wzmożona czujność. Leczenie uzależnienia od dopalaczy

Dopalacze nie muszą wywoływać gwałtownych reakcji, które będą wyraźnym sygnałem, że coś jest mocno nie tak. Czasem będą to delikatne komunikaty i podejrzenia. Jeśli np. rodzice obserwują zmianę zachowania dziecka, wtedy można udać się do placówki medycznej i wykonać test z moczu, ponieważ najczęściej występujące substancje utrzymują się w organizmie do 48 godzin, a w przypadku regularnego przyjmowania – do 7 dni. Mocz można również pobrać i odnieść w przeciągu 3 dni, jeśli będzie przetrzymywany w lodówce.

Rozpoznanie człowieka pod wpływem dopalaczy nie jest łatwe. Jeśli ktoś taki znajdzie się blisko nas w przestrzeni publicznej, należy zachować czujność, ponieważ środki zastępcze mogą powodować agresję i sprawić, że osoba pod wpływem będzie dysponować ponadprzeciętną siłą. Zawsze trzeba reagować, dlatego najlepiej dzwonić po odpowiednie służby – karetkę i policję.
Najłatwiejsze jest rozpoznanie w przypadku osób, które dobrze znamy, ponieważ zachowanie inne, niż przeciętnie, jest wyraźnym sygnałem, że coś jest mocno nie tak. Bez względu na to, czy będą to reakcje silne, czy słabsze – reagujmy. Jeśli ktoś sięga po tak niebezpieczne dla zdrowia i życia specyfiki, na pewno potrzebuje pomocy specjalisty.