Objawy i zachowanie po zażywaniu narkotyków. Amfetamina, marihuana, kokaina…

objawy-i-zachowanie-po-zazywaniu-narkotykow-amfetamina-marihuana-kokaina

Objawy i zachowanie po zażywaniu narkotyków. Amfetamina, marihuana, kokaina…

Stereotyp kontra rzeczywistość

W naszej świadomości głęboko utkwił obraz narkomana – brudny człowiek z błędnym wzrokiem i strzykawką. Prawdopodobnie zawdzięczamy ten stereotyp literaturze i filmowi, jednak nijak się ma do rzeczywistości. Owszem, substancje psychoaktywne, czyli wszelkiego rodzaju narkotyki, dopalacze itp. powodują zmiany w zachowaniu i wyglądzie człowieka, jednak trzeba mieć świadomość, że osoby zażywające je, często są aktywne zawodowo, nierzadko sprawują odpowiedzialne stanowiska lub zajmują się prowadzeniem pojazdów.

Nigdy nie próbuj narkotyków! Jeśli chcesz zwiększyć swoją wydajność, kup Modafinil bez recepty z apteki internetowej.

Dzięki ogromnemu dorobkowi profilaktyki i terapii narkotykowej można uzyskać kilka wskazówek, które ułatwią rozeznanie w sytuacji, czy dana osoba jest pod wpływem jakiejś substancji, czy też nie. Najlepszym rozwiązaniem są testy narkotykowe, zwłaszcza testy ślinowe wielonarkotykowe, jednak są też sposoby bez użycia żadnych przyrządów.

Źrenice, po zażyciu narkotyku

Pierwszym objawem, na który trzeba zwrócić uwagę, jest wielkość źrenic. Wiadomo, że ich wielkość dostosowana jest do aktualnych warunków świetlnych – przy dużej ilości światła zwężają się a w półmroku rozszerzają. Narkotyki i podobne do nich w działaniu substancje zaburzają to i powodują nienaturalną wielkość w stosunku do okoliczności. Opiaty, silne dawki leków powodują zwężenie źrenic. Czasem działa tak też marihuana. Za bardzo duże źrenice odpowiadają – kokaina, amfetamina, efedryna, atropina, metamfetamina i również marihuana.
Jeśli zauważymy u danej osoby, że jej oczy reagują nieodpowiednio do warunków, bez względu, czy są źrenice są bardzo duże lub małe, jest to sygnał na to, że mogła zażywać coś, co zmieniło reakcje jej organizmu.

Nienaturalne zachowania po narkotykach i dopalaczach

Każda substancja wywołuje właściwe sobie reakcje. Osoby zajmujące się tematyką uzależnień wiedzą, która z nich powoduje jakie objawy. W ostatnich latach głośno jest o dopalaczach, których skład jest często nieznany. Lekarze i inni, zawodowo znający temat, mają problemy z rozpoznaniem, pod wpływem czego jest człowiek, bo na podstawie bezpośrednich obserwacji uzyskują niejednoznaczne sygnały. Warto zapamiętać, że każde dziwne zachowanie człowieka, wykraczające poza typowy schemat – nadmierne pobudzenie lub trudna do wytłumaczenia apatia, niekontrolowane reakcje ciała – są sygnałem ostrzegawczym. Poniżej przedstawione krótkie charakterystyki poszczególnych substancji pozwolą lepiej zorientować się, z czym możemy mieć do czynienia.

GHB, czyli pigułka gwałtu

Ta bardzo niebezpieczna substancja, która powoduje poddawanie się woli innych, co może mieć niebezpieczne dla zdrowia i życia konsekwencje, wywołuje również stan podobny do upojenia alkoholowego. Osoba pod wpływem GHB może się zataczać, mieć problem z koordynacją ruchową i wyraźną mową. Odpowiedzią fizyczną organizmu są tzw. szkliste oczy.

Amfetamina, kokaina, ecstasy – zachowanie i objawy po zażyciu

Powodują silne pobudzenie ruchowe. Osoba pod wpływem amfetaminy może stać się bardzo nerwowa, bardzo szybko mówić, nie dając dojść innym do słowa. Może dojść aż do stanu agresji, z czym wiąże się tzw. szczękościsk i zgrzytanie zębami. Charakterystyczna jest nadmierna potliwość, rumieńce na twarzy i drżenie rąk. Źrenice są znacząco powiększone, a przy tzw. sniffowaniu, czyli wciąganiu narkotyku nosem, zaczerwienione są brzegi powiek. Kokaina daje również silne pobudzenie , ale głównie w kierunku zachowań agresywnych. Osoba pod wpływem ma obniżoną zdolność oceny zagrożeń i wyższy próg bólu. Wzrasta ciśnienie i temperatura ciała. Źrenice reagują podobnie jak przy amfetaminie a brzegi powiek mogą być również zaczerwienione. Dodatkowym objawem są urojenia. Ecstasy też silnie pobudza. Prowadzi od euforii do paniki, więc charakteryzuje się również silną zmianą zachowania. Ponadto zaburza rytm serca powodując kołatanie. Osoba pod jej wpływem staje się silnie towarzyska, dość impulsywna i nadwrażliwa na bodźce zewnętrzne.

Marihuana, haszysz – zachowanie i objawy po zażywaniu

Powszechnie uznawane za tzw. narkotyki miękkie, nie powodujące uzależnienia, stosowane w dłuższym okresie czasu mogą negatywnie wpływać na stan zdrowia. Po bezpośrednim zażyciu charakterystyczne są zmienne nastroje. Od euforii, wesołkowatości po głęboką apatię. Można zaobserwować bóle i zawroty głowy, mdłości, wzrost ciśnienia krwi. Obniżona jest natomiast zdolność oceny sytuacji i koncentracja, co można zauważyć w rozmowie. Przy tych substancjach źrenice mogą być lekko powiększone (przy dużych dawkach) lub też zmniejszone, ale za to można zaobserwować przekrwione oczy i czasem opuchnięte powieki górne.

Inne niż normalnie

To tylko nieliczne, scharakteryzowane substancje, jednak dają pewne pojęcie z nienaturalnymi zachowaniami i fizycznymi objawami organizmu. Łatwiej wyłapać anomalie znając kogoś, jego normalne zachowania, ale zawsze też można zweryfikować pewne rzeczy w czasie rozmowy. Obserwować pod kątem koncentracji, reakcji gałek ocznych czy też koordynacji ruchowej. Większość narkotyków zmienia ocenę interakcji społecznej. Zwykłe wyciągnięcie ręki w geście powitania może być odebrane jako zaczepka lub atak (kokaina) albo niezrozumiane (marihuana). Natomiast osoby będące pod wpływem leków nasennych lub opiatów mogą mieć zaburzoną percepcję rozumienia słów, nawet całkowitą i przez długi czas.