Kobieta uzależniona od alkoholu. Statystyki i powody picia.

kobieta-uzalezniona-od-alkoholu-statystyki-i-powody-picia

Kobieta uzależniona od alkoholu. Statystyki i powody picia.

Uzależnienie od alkoholu u kobiet. Statystyki na świecie

W naszej świadomości zachodzą już pewne zmiany co do stereotypu alkoholika. Społeczeństwa zdają sobie sprawę, że problem ten dotyczy nie tylko mężczyzn, ale całej rzeszy kobiet. Badania przeprowadzane przez różne instytucje w Europie i Stanach Zjednoczonych są alarmujące.

Paradoksalnie, problem alkoholizmu nie jest największy wśród kobiet nisko sytuowanych. Dane statystyczne pokazują, że większy problem z alkoholem mają kobiety w średnim wieku, na stanowiskach wyższego szczebla. Brytyjskie badania wykazują, że 37% kobiet posiadających konkretny zawód, ale nie będących na eksponowanym stanowisku nadużywa alkoholu. Im wyżej, tym gorzej, bo już wśród dyrektorów i prezesów jest to prawie 50% pijących kobiet.
Dziesięcioletnie badania National Center on Addiction and Substance Abuse w Stanach Zjednoczonych wykazują, że alkohol nadużywa lub jest od niego uzależnionych 6 milionów Amerykanek. Co gorsza, i w Europie, i W Stanach Zjednoczonych widać znaczny wzrost spożycia wśród nastolatek, który od 2000 r. wynosi od 30% w Wielkiej Brytanii do 46% w Stanach Zjednoczonych. W tym drugim przypadku, procent dziewcząt dogonił liczbę pijących chłopców.
Wzrost wykazują też dane finansowe firm zajmujących się dystrybucją alkoholu. Dochód z globalnej sprzedaży trunków dla pań wzrósł, w porównaniu z ostatnimi latami XX wieku, aż o ponad 300%.

Alkoholizm kobiecy. Statystyki w Polsce

Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych szacuje, że w Polsce może być ponad 1,5 miliona uzależnionych kobiet. Statystyki pokazują, że młode Polki do 25 roku życia piją tyle samo, co ich koledzy. Średnia waha się od 9 do ponad 12 litrów czystego alkoholu na przestrzeni ostatnich lat.
Przed laty kobiety piły okazjonalnie. Zmiany obyczajowe sprawiły , że przerodziło się to w picie regularne. Kilka piw wypitych w pubie lub kilka lampek wina nie wydaje się być problemem, ale biorąc pod uwagę różnice fizjologiczne między mężczyznami i kobietami, płeć piękna znacznie szybciej uzależnia się. Przykładowo – mężczyzna pije w domu kilka drinków, kobieta towarzysząc mu, nie pije mniej. Mężczyzna w dłuższej perspektywie czasu nie czuje większych zmian, kobietom znacznie szybciej przestaje wystarczać dana dawka i w celu zaspokojenia potrzeb sięgają po większe ilości trunków. Wspomniane różnice fizjologiczne doprowadzają też szybciej kobiety do chorób, bo alkohol u nich prędzej wyniszcza organizm. Z powodu alkoholizmu umiera czterokrotnie więcej kobiet niż mężczyzn.
Statystyki biją na alarm, bo alkoholu nadużywa prawie ⅓ ciężarnych. Wspomniana wyżej Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych podaje, że w 2015 r. urodziło się około 9 tys. dzieci z zaburzeniami rozwojowymi powstałymi przez kontakt z alkoholem w okresie płodowym.

Powody alkoholizmu u kobiet

Na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci zaszła zmiana pozycji, jaką zajmuje płeć żeńska w społeczności. Nastąpiła zmiana obyczajów, sytuacji kobiet na rynku pracy, gdzie mogą zajmować wyższe stanowiska, jak też pracują znacznie więcej i ciężej. Oczywiście powodów może być tak wiele, jak ludzi, ale ciekawe wnioski płyną z badań fińskich naukowców. Obserwowali oni grupę ponad 330 tys. osób z 14 krajów. Zauważyli, że ryzyko uzależnienia od alkoholu wzrasta w grupie kobiet, które pracują ponad 48 godzin tygodniowo.
Zmiana pozycji kobiety w rodzinie i społeczeństwie, obciążenia genetyczne, wczesny wiek rozpoczęcia picia są czynnikami większego ryzyka nadużywania i uzależnienia. Alkohol staje się łatwym środkiem do radzenia sobie ze stresem, z którym kobiety borykają się w pracy lub domu, gdy ten jest związany z przeciążeniem fizycznym i psychicznym. Staje się też formą lekarstwa na depresję i lęki. Rozwody, utrata małżonka, śmierć kogoś bliskiego, utrata posady lub też niechęć do wykonywanej pracy to tylko kilka z namacalnych powodów sięgania po trunki alkoholowe.
Bardzo dużą rolę w rozpijaniu płci pięknej odgrywają producenci alkoholi. Nasyciwszy rynek trunkami dla mężczyzn, szukają nowych rynków zbytu, gdzie łakomym kąskiem są właśnie panie. Wystarczy nadmienić tu, że np. w Wielkiej Brytanii jest w sprzedaży ponad 80 marek alkoholi stworzonych tylko i wyłącznie z myślą o kobietach.

Jak pomóc kobiecie alkoholiczce

Bez względu na powody, dane z oddziałów i klinik leczenia uzależnień wskazują, że odsetek kobiet zgłaszających się na leczenie jest znacznie mniejszy niż w przypadku mężczyzn. Kobiety obawiają się surowej reakcji i oceny otoczenia. Boją się też utraty stanowiska, dlatego ukrywają swoje uzależnienie najdłużej jak się da. Bardzo dużo dobrego robią osoby publiczne przyznające się do alkoholizmu. Aktorki, celebrytki podejmują coraz częściej ten temat, udzielają wywiadów i piszą książki. Jest to różnie oceniane przez ogół, ale stopniowo zmienia postrzeganie pijących kobiet i naświetla to zjawisko zachęcając je tym samym do szukania pomocy. Zapraszamy do kontaktu z naszym ośrodkiem, a z pewnością będziemy mogli pomóc.