Fazy uzależnienia od alkoholu. Fazy choroby alkoholowej i objawy.

fazy-uzaleznienia-od-alkoholu-fazy-choroby-alkoholowej-i-objawy

Fazy uzależnienia od alkoholu. Fazy choroby alkoholowej i objawy.

Alkoholizm jest chorobą, która polega na uzależnieniu od okresowego picia. Pijący wprowadza się w stan, gdzie poddany jest działaniu alkoholu lub też pijąc chce zapobiec nieprzyjemnym objawom odstawienia etanolu. Nałóg ten nie ma barier wiekowych. W ostatnich latach obserwuje się coraz częstsze występowanie wśród młodzieży, ale dotyczy to także ludzi dojrzałych i w podeszłym wieku.

Nie ma tu również znaczenia status społeczny czy wykształcenie. Jednak to młode osoby są najbardziej podatne na uzależnienie. Choroby alkoholowej nie można wyleczyć. Można jedynie starać się by objawy były kontrolowane a straty zminimalizowane.

Zwykle obserwuje się cztery etapy alkoholizmu. Trudno ustalić tu jakiekolwiek widełki czasowe, bo szybkość rozwijania się nałogu i przechodzenia przez kolejne fazy jest sprawą indywidualną. Można powiedzieć, że każdy uzależniony ma swoje własne tempo. Jedni robią to dość szybko, choroba rozwija się gwałtownie zagrażając jemu samemu i innym (wypadki komunikacyjne i przestępstwa) a u drugich choroba rozwija się bardzo wolno, ma łagodny przebieg i dany etap osiąga się po latach. Dlatego podane normy trzeba traktować orientacyjnie.

Etap wstępny trwający od kilku miesięcy do kilku lat. W tym czasie alkohol spełnia funkcję substancji poprawiającej nastrój. W obecnych czasach jest to znacznie bardziej niebezpieczne, bo wiele zawodów, które podejmują ludzie, jest obarczonych dużym stresem. Często takie osoby szukają sposobów na rozładowanie go, odprężenie się i dla wielu receptą jest właśnie alkohol. Na początku wystarczą małe dawki, ale z czasem wzrastają. Stopniowo zwiększa się tolerancja organizmu i aby osiągnąć pożądany stan błogości i zapomnienia, człowiek musi spożywać go coraz więcej. Jeśli miejscem picia był dom, kluby czy restauracje, pewnym przełomem jest również przejście od tego do szukania ustronnego miejsca gdziekolwiek. Nałóg skłania do ukradkowego picia w pracy, toaletach i wszędzie tam, gdzie uzależniony może skryć się przed wzrokiem innych. Nie potrzebni są już wtedy inni ludzie, kompani do picia. Na ewentualne uwagi rodziny czy otoczenia niepokojącego się ilością alkoholu czy częstotliwością picia najpierw reaguje łagodnym zaprzeczeniem a potem już agresywnie.

Kolejnym etapem jest etap ostrzegawczy. Charakteryzuje się pojawieniem się luk pamięciowych, co określane jest jako tzw.palimpsest alkoholowy. Wiąże się on z brakiem utraty przytomności i wynika jedynie z płytkiego upicia się, gdy nie nastąpiło ostre zatrucie alkoholem. Gdy człowiek doświadcza czegoś takiego, jest to znakiem, że systematycznie nadużywa alkohol.Pojawiają się zazwyczaj konsekwencje społeczne. Od konfliktów z rodziną, znajomymi po problemy w pracy, zaniedbywanie wszelkiej maści obowiązków jak tez trudności finansowe i prawne. Dochodzi też brak dbałości o swój wygląd.

W taki sposób pijący przechodzi do kolejnej fazy, którą jest etap krytyczny. Organizm uzależnił swoje procesy biochemiczne od etanolu i odstawienie go powoduje bardzo nieprzyjemne konsekwencje (suchość w ustach, bóle głowy, drżenie, nadwrażliwość na światło i dźwięk), więc domaga się kolejnej porcji tej substancji. Następuje błędne koło – picie, trzeźwienie, zespół nieprzyjemnych objawów i tzw. klin, który pozornie je łagodzi a jednocześnie jest początkiem kolejnego dnia picia. Objawy ustępują i jest znaczna poprawa samopoczucia. Tym sposobem traci się kontrolę nad ilością wypitego alkoholu. Określa się to mianem ciągów alkoholowych.

Na początku przeplatają się one z czasem abstynencji. Organizm wykorzystuje je do regeneracji a uzależniony do pokazania sobie i innym , że panuje nad sytuacją. Okresowe niepicie utwierdza siebie, że posiada się silna wolę jednocześnie uspokajając wyrzuty sumienia. Z czasem okres niepicia staje się coraz krótszy i tak faza krytyczna staje się przewlekłą. Etap ten charakteryzuje się kilkukrotnym upijaniem się w ciągu jednego dnia. Odstawienie lub ograniczenie alkoholu skutkuje występowaniem bardzo nieprzyjemnych objawów fizycznych i psychicznych – napady drgawkowe (padaczka alkoholowa), wyraźne drżenia, lęki i ostre, przewlekłe psychozy. Zaburzone jest myślenie, postrzeganie, zdolność oceny a na obszarze społecznym osłabienie zasad moralnych.

Następstwem tej fazy są ciężkie choroby somatyczne, które wymagają leczenia, bo w przeciwnym wypadku doprowadzą do zgonu. Uzależnionych charakteryzuje również zaprzeczenie. To również jest objawem nałogu, ponieważ osoba, nad którą kontrolę przejął alkohol, nie dostrzega tego. Uważa, że panuje nad sytuacją. Wyobraża sobie alkoholika jako kogoś bezdomnego, bez pracy i rodziny, bardzo zaniedbanego, z brakami w uzębieniu i wieloma chorobami. Ten mechanizm iluzji w jakim tkwi pijący, nie pozwala na dostrzeżenie faktu, że dalsze picie doprowadzi go do dokładnie takiego stanu.

Fazy uzależnienia od alkoholu – Wykres

fazy_uzaleznienia_od_alkoholu_i_terapia

Źródło: http://www.wykop.pl/link/1492629/fazy-uzaleznienia-od-alkoholu-i-terapia/